راه طی شده

دست نوشته های سیاسی و فرهنگی سمیرا خطیب زاده

راه طی شده

دست نوشته های سیاسی و فرهنگی سمیرا خطیب زاده

راه طی شده
"و حالا از یک راه طی شده با شما حرف می‌زنم.
سعی کردم که خودم را از میان بردارم تا هرچه هست خدا باشد و خدا را شکر بر این تصمیم وفادار مانده‌ام. البته آنچه که انسان می نویسد همیشه تراوشات درونی خود او است، اما اگر انسان خود را در خدا فانی کند آنگاه این خداست که در آثار ما جلوه‌گر می‌شود. حقیر اینچنین ادعائی ندارم اما سعی‌ام بر این بوده است"
نوشته شهید سید مرتضی آوینی
پیوندهای روزانه
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

۵ مطلب در تیر ۱۳۹۴ ثبت شده است

در برنامه ماه عسل نمود پیدا کرد

نویسنده: سمیرا خطیب زاده

بلفاغ

دیر زمانی است که برنامههای پیش از وقت افطار رسانه ملی، جای خود را در میان مخاطبان باز کرده است. بیشک هدف اصلی سازندگان این برنامه ها آن بوده است که با فضاسازی و صد البته محتوای عمیق و پرمغز، ساعات پیش از افطار روزه‌دارن را معنویتی دو چندان ببخشند.

برنامه « ماه عسل» هم از این دست برنامه هاست که چند سالی است با پخش مستمر خود از شبکه سوم سیما و اجرای «احسان علیخانی» علاقمندان و مخاطبان خاص خود را پیدا کرده است. اما متاسفانه طی امسال و سال گذشته چندین بار شاهد آن بودیم که دست اندرکاران برنامه در انتخاب میهمانان و در راس آن سوژ ه‌های انتخاب شده خود راه را به بیراهه رفته و اثرات نامطلوبی را نیز بر جو اجتماعی جامعه و افکار عمومی وارد نموده اند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۵ تیر ۹۴ ، ۱۴:۳۵
سمیرا خطیب زاده
گفت‌وگوی تفصیلی با همسر شهید موسوی، شهید مدافع حرم
گفت گو از: سمیرا خطیب زاده
لثقثقفقثفغقف
چند روز پیش با چند تماس تلفنی و اصرار فراوان بالاخره موفق شدم پای سفره دلش بنشینم. پای سفره دل یک همسر شهید، همسر شهید مدافع حرم. سفره دلی که پر از دلتنگی بود، پر از خاطرات شیرین، پر از آرامش. چهار سال بیشتر از زندگی مشترکشان نگذشته بود، اما «اسماء موسوی» چنان از همسرش سخن می گفت که گویا در همین مدت کوتاه، عمق عشق و دلبستگی را تجربه کرده است، به اندازه یک عمر. بعد از مصاحبه با خود فکر می کردم کاش زندگی مشترک آن‌ها به این زودی پایان نمی یافت. کاش الگویی برای جوانان امروز بود که بعضی هاشان با وجود امکانات بسیار باز هم گمشده ای به نام آرامش دارند. اما بهترین پاسخ خون شهید بود. « شهید سید مهدی موسوی»، خون شهید جوانی که در 29 بهار زندگی بزرگترین درس را به نسل جوان ما داد. درس گذشت و ایثار، درس یاری دادن به مظلومین مسلمان، حتی اگر ایرانی نباشند. تا امروز « سید اسماء موسوی» بعد از دو سال بنشیند و از زیبایی های زندگی مشترکشان بگوید، از خانه گلی که در بهشت مهدی برایش ساخته و انتظارش را می کشد...
۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۵ تیر ۹۴ ، ۱۴:۱۲
سمیرا خطیب زاده

نویسنده: سمیرا خطیب زاده

یبثقبثقب

متأسفانه سونامی جشن‌های پر‌حاشیه در دانشگاه‌ها چندی است که اوج گرفته و هر از چند گاهی از گوشه و کنار خبرهایی به گوش می‌رسد. هر روز هم در یک دانشگاه،  فرقی هم نمی‌کند دانشگاه آزاد باشد یا دولتی. این بار هم بهانه شده است "جشن فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه مازندران".

در خبری که در سایت‌ها آمده بود خواندیم«در جدیدترین اقدام هفته جاری شاهد جشن دانشجویان خوابگاه‌ها و جشن فارغ‌التحصیلی دانشگاه مازندران بودیم که این مراسم که با صحنه‌های رقص مختلط همراه بوده است.»

فیلم رقص دانشجویان در مراسم هم با سرعت هر چه تمام‌تر در فضای مجازی پخش می شود و دست به دست می‌چرخد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ تیر ۹۴ ، ۱۳:۰۰
سمیرا خطیب زاده

نویسنده: سمیرا خطیب زاده

زیز

کافیست سری به سطح شهر بزنی یا چند خط مترو را عوض کنی. حضور مدل‌ جدیدی از زنان و دختران چادری توجهت را جلب می‌کند. چادری‌هایی که انواع و اقسام آرایش را بکار برده‌اند و در ظاهر هیچ فرقی با یک بدحجاب ندارند. بعضی‌هایشان هم هر روز مدل جدیدی از ترکیب چادر و روسری و آستین و آرایش را رو می‌کنند و جالب توجه آن است که خود را چادری هم می‌دانند. انگار فراموش کرده‌اند که چادر آمده است تا زینت‌ها را بپوشاند، حجاب آمده است تا جذابیت‌ها را پنهان کند!

متاسفانه در چند سال اخیر، این فرهنگ جدید چادری بودن وسعت قابل توجهی نیز گرفته و زنگ خطر را به صدا در آورده است. حتما شما هم دیده‌اید دخترانی که چادر می‌پوشند اما آرایش هم می‌کنند، لاک هم می‌زنند یا در برخی موارد موهای خود را نیز به زیباترین شکل در کنار چادر به نمایش می‌گذارند!

شاید برخی در توجیه این قسم از چادری بودن بگویند که این‌ها مقدمه است برای کسانی که تابحال چادر را تجربه نکرده‌اند اما به واقع باید گفت این پوشش و این نوع از چادری بودن هیچ محلی از حجاب و عفاف ندارد و به نوعی زیر سوال بردن و مضحکه نمون اصل چادر است.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۶ تیر ۹۴ ، ۱۳:۰۳
سمیرا خطیب زاده

نویسنده: سمیرا خطیب زاده

ققق
این روزها، دور جدیدی از تلاش‌ها برای آزادسازی ورود بانوان به ورزشگاه‌ها آغاز شده است. شاید مهم‌ترین دلیل در صدر قرار گرفتن این موضوع در رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها برگزاری مسابقات جهانی والیبال در ایران باشد.
موضوع دولت تدبیر و امید هم کاملاً واضح و آشکار است، با پیگیری‌های مجدانه خود سعی دارند هر چه سریع‌تر موانع و مشکلات بر سر راه را هموار سازند! برای نمونه شهیندخت مولاوردی در گفت‌وگویی که با خبرنگار یکی از شبکه‌های اطلاع‌رسانی انجام می‌دهد چنین می‌گوید: «حضور زنان در ورزشگاه‌ها در صدر مطالبات زنان قرار دارد!! و اگر این امر صورت گیرد برای تشویق نیز برنامه‌هایی در صورت نیاز خواهیم داشت.»
مولاوردی در عین حال مدعی می‌شود: «طی سال‌های گذشته هیچ محدودیت و ممنوعیتی برای بانوان وجود نداشت و طی یکی دو سال گذشته این ممنوعیت برای مسابقات والیبال به وجود آمد که امیدوار هستیم برای برگزاری مسابقات والیبال مشکل خاصی به وجود نیاید».
پرسش آن است که خانم مولاوردی طی کدام بررسی و نظر سنجی به این نتیجه رسیده است که مهم‌ترین مطالبه زنان نظام جمهوری اسلامی حضور زنان در ورزشگاه‌هاست! بد نیست ایشان مستندات و آمارهای خود را در این زمینه در اختیار رسانه‌ها قرار دهند و اگر چنین آمار و مستنداتی ندارند برای یک بار هم که شده پای درد دل زنان ایرانی بنشینند تا اظهاراتشان در بیان مطالبه اصلی زنان ایرانی تا این حد با واقعیات جامعه بیگانه نباشد؟!

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۶ تیر ۹۴ ، ۱۲:۵۱
سمیرا خطیب زاده