راه طی شده

دست نوشته های سیاسی و فرهنگی سمیرا خطیب زاده

راه طی شده

دست نوشته های سیاسی و فرهنگی سمیرا خطیب زاده

راه طی شده
"و حالا از یک راه طی شده با شما حرف می‌زنم.
سعی کردم که خودم را از میان بردارم تا هرچه هست خدا باشد و خدا را شکر بر این تصمیم وفادار مانده‌ام. البته آنچه که انسان می نویسد همیشه تراوشات درونی خود او است، اما اگر انسان خود را در خدا فانی کند آنگاه این خداست که در آثار ما جلوه‌گر می‌شود. حقیر اینچنین ادعائی ندارم اما سعی‌ام بر این بوده است"
نوشته شهید سید مرتضی آوینی
پیوندهای روزانه
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

۵ مطلب در شهریور ۱۳۹۴ ثبت شده است

بررسی راه‌های «نفوذ» آمریکا / اول: نفوذ فرهنگی

نویسنده:سمیرا خطیب زاده


سخنرانی‌های اخیر رهبر معظم انقلاب که با تأکیدات فراوان ایشان نیز همراه بود دارای کلید واژه‌هایی اساسی است و تحلیل و تعمیق بیشتری را می‌طلبد. ایشان در دیدار اعضای مجمع جهانی اهل بیت(علیهم‌السلام)، با اشاره به بستن راه نفوذ آمریکایی‌ها فرمودند: «آنها به خیال خودشان، در این جریان مذاکرات هسته‌ای این توافقی که حالا نه در اینجا هنوز تکلیفش معلوم است، نه در آمریکا... نیت آنها این بود که از این مذاکرات و از این توافق، وسیله‌ای پیدا کنند برای نفوذ در داخل کشور. ما این راه را بستیم و این راه را به طور قاطع خواهیم بست؛ نه نفوذ اقتصادی آمریکایی‌ها را در کشورمان اجازه خواهیم داد، نه نفوذ سیاسی آنها را، نه حضور سیاسی آنها را، نه نفوذ فرهنگی آنها را؛ با همه توان که این توان هم بحمدالله امروز توان زیادی است مقابله خواهیم کرد؛ اجازه نخواهیم داد. در منطقه هم همین جور؛ در منطقه هم آنها می‌خواهند نفوذ ایجاد کنند؛ حضور برای خودشان دست و پا کنند و اهداف خودشان را در منطقه دنبال کنند.»
بی‌شک بیانات ایشان به مثابه نقشه راهی است که شناخت و درک درست این «نقشه راه» ما را در پیمودن مسیر درست انقلاب یاری می‌رساند. اما در این مطلب برآنیم تا راه‌های نفوذ فرهنگی دشمن را بشناسیم و با بصیرت و درکی درست، این راه نفوذ را سد نماییم.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۸ شهریور ۹۴ ، ۱۲:۰۴
سمیرا خطیب زاده

نویسنده:سمیرا خطیب زاده

بغضی عجیب گلوی تمام مادران جهان را فشرده است، وقتی مظلومانه جان دادن تو را دیده‌اند.

نمی دانم چه راز سر به مهری است در این قصه، که کودکان سرزمین من از چند روز پیش خواب از چشمششان پریده است. نکند که خواب ابدی و مظلومانه تو را در کنار دریا دیده‌اند؟!

پیکر بی جان تو در کنار ساحل، فریاد عرشیان را هم بلند کرده است. فرشتگان را ببین که چگونه بال‌هایشان را برای پیشواز نو پهن کرده‌اند؟!

شاید هم  کینه توزی و ظلم بشر است که آنان را اینگونه بی تاب کرده است؟!

شاید باورش برای آنان سخت است که انسانی که قرار بود خلیفه الله در زمین شود امروز با ظلم به انسان‌هایی بی‌بگنا یا سکوت در برابر ظالمان تا این حد تنزل پیدا کرده است؟!

راستی «آیلان» بگو چه خواب می‌بینی که اینگونه آرام جان سپرده ای؟!

شاید خواب اسباب بازی‌هایت را....

یا آن خانه شنی که با برادرت ساعتی قبل سوار شدن بر قایق در کنار ساحل ساختید؟!

شاید خواب آغوش گرم مادر را که هر شب با لالایی اش به خواب می رفتی؟

اما « آیلان» ببین دریا چه زیبا تو را در آغوش گرفته است.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۸ شهریور ۹۴ ، ۱۱:۲۷
سمیرا خطیب زاده

نویسنده: سمیرا خطیب زاده

درست در سالگرد کودتای 28 مرداد که مردم ایران را دوباره به یاد جنایت و خیانت‌های آمریکا و انگلیس علیه کشورمان انداخت خبر کوتاهی در روزنامه گاردین به چاپ رسید:
سفارت انگلیس در تهران پس از چند سال تعطیلی روز یکشنبه اول شهریور 94 با حضور وزیر خارجه آن کشور بازگشایی می‌شود!
قرار شد فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه انگلستان در سفر به ایران سفارت این کشور را بازگشایی نماید و طبق معمول همیشه ما خبر را قبل از اینکه در خبرگزاری‌های رسمی و یا از زبان سخنگوی وزارت امور خارجه بشنویم در روزنامه رسمی انگلیس خواندیم و روز یکشنبه اول شهریور 94 شد آنچه شد! این پنهان‌کاری مقامات رسمی وزارت امور خارجه که این روزها گویی عرف هم شده است علامت سوال بزرگی است که نیازمند پاسخگویی شفاف و صریح مقامات مسئول است. اما سوال اساسی شاید آن باشد که چه شد که مقامات ایرانی به این نتیجه رسیدند که روابط خود با انگلستان را دوباره بهبود ببخشند؟ آیا در نوع برخورد  و مواجهه خصمانه و دیرینه این کشور در قبال ملت ایران چرخشی حاصل شده است که مردم از آن بی‌خبرند؟!

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۳ شهریور ۹۴ ، ۱۸:۳۴
سمیرا خطیب زاده

نویسنده: سمیرا خطیب زاده

آنچه بر ما گذشت...

نظام های مستبد قاجار و پهلوی عقب افتادگی بسیاری را برای مردم و کشورمان به ارث گذاشتند و ستم های فراوانی به ملت ایران روا داشتند . القای این تفکر که " ما نمی توانیم"، ایجاد روحیه وابستگی و به سخره گرفتن استعداد و توان داخلی بخصوص در عرصه تولید  نوآوری و شکوفایی، کشور ما را بیش از پیش به دیگران وابسته نمود. تا جایی که حتی از تولید ضروری ترین نیازمندی های خود، ناتوان بوده و دست نیاز به سوی بیگانگان دراز می کردیم.

اما انقلاب اسلامی ایران روحیه خود باوری و استقلال را به ملت ایران باز گرداند و به جبران صدماتی پرداخت که از این ناحیه بر ما وارد شده بود.

 "از بین رفتن وابستگی و جایگزینی استقلال همه جانبه، از بین رفتن اختناق نفس گیر و حاکمیت فضای آزادی، رهایی از تحقیرشدگی تاریخی و بدست آوردن عزت ملی، از بین رفتن ضعف نفس و خودکم بینی و حاکم شدن روحیه اعتماد به نفس ملی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی است." [1

هر چند امام روح تازه ای به ملت ایران بخشید و عزم مردم را در جهت جبران این کاستی ها جزم نمود اما ضربه های ویرانگری که در این عرصه بر ما وارد شده بود زمان بسیاری را برای جبران می طلبید.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۱ شهریور ۹۴ ، ۱۰:۵۴
سمیرا خطیب زاده

نویسنده: سمیرا خطیب زاده

شهر به شهر و روستا به روستای استان مازندران در شب و روز شهادت امام صادق(ع) میزبان پیکرهای شهدای غواصی بودند که در شهرت بی‌نامی و قدرت نهان در دستان بسته، بار دیگر فضای نگین سبز ایران را با نام و یاد ایثار و ایستادگی بهاری کردند.
حسینعلی بالویی، شهید غواصی که شور دوباره‌ای به مازندران بخشید. همیشه خوانده و شنیده بودم که شهدا زنده‌اند و حیاط طیبه دارند اما شنیدن کجا و دیدن کجا؟! فرقش از زمین تا آسمان است.... غواص دست بسته‌ای که بعد از 29 سال دوری از خانه و کاشانه اش برگشت و به همراه چند شهید غواص گمنام دیگر خون تازه ای را در رگ‌های شهر جاری ساخت. جوان شانزده ساله ای‌که در عملیات کربلای4 در جزیره ام‌الرصاص به شهادت رسید و حالا به بهشهر مازندران پا گذاشته بود.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۱ شهریور ۹۴ ، ۰۸:۴۱
سمیرا خطیب زاده