راه طی شده

دست نوشته های سیاسی و فرهنگی سمیرا خطیب زاده

راه طی شده

دست نوشته های سیاسی و فرهنگی سمیرا خطیب زاده

راه طی شده
"و حالا از یک راه طی شده با شما حرف می‌زنم.
سعی کردم که خودم را از میان بردارم تا هرچه هست خدا باشد و خدا را شکر بر این تصمیم وفادار مانده‌ام. البته آنچه که انسان می نویسد همیشه تراوشات درونی خود او است، اما اگر انسان خود را در خدا فانی کند آنگاه این خداست که در آثار ما جلوه‌گر می‌شود. حقیر اینچنین ادعائی ندارم اما سعی‌ام بر این بوده است"
نوشته شهید سید مرتضی آوینی
پیوندهای روزانه
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

۷ مطلب در مرداد ۱۳۹۵ ثبت شده است

نویسنده: سمیرا خطیب زاده

قفلق

«شبکه نمایش خانگی»، موضوعی که امروزه به یکی از دغدغه های فرهنگی دلسوزان و کارشناسان فرهنگی جامعه ما تبدیل شده است و نارضایتی و ابراز نگرانی بسیاری از خانواده ها را نیز به دنبال داشته است.

هرچند سال ها از آغاز به کار شبکه نمایش خانگی در ایران می گذرد، اما این رسانه همچنان در مرحله آزمون و خطا قرار دارد و نتوانسته مخاطب ثابتی برای خود به دست آورد. کیفیت پایین آثار در زمینه ساخت، موضوع و محتوای نامناسب، از جمله دلایلی است که سبب شده مخاطب به آثار تولید شده در شبکه نمایش خانگی کمتر اعتماد کند.

فیلم هایی که گاه و بیگاه در شبکه نمایش خانگی مجوز پخش می گیرد، اما ابتدا تا انتهای فیلم، نه تنها کوچکترین سنخیتی با فرهنگ ایرانی _ اسلامی ما ندارد؛ بلکه در بسیاری از موارد، ارزش های اسلامی و شئون مقدس خانواده را به تمسخر و استهزاء گرفته است!

این که چنین فیلم هایی با محتوای و مضامین بعضا غیر اخلاقی و سخیف، چگونه از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز پخش گرفته اند علامت سوال بزرگی است که باید مسئولین امر بدان پاسخگو باشند؟!

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۶ مرداد ۹۵ ، ۱۲:۱۸
سمیرا خطیب زاده

نویسنده: سمیرا خطیب زاده

بلقثص

شبکه ماهواره ای «جم»، شبکه ای که روزی با پخش سریال های ترکیه ای خبرساز بود و امروز با پیوستن بازیگرانی که سراب این شبکه را باور کرده اند دوباره بر سر زبان ها افتاده است. هر چند که موضوع پیوستن بازیگرانی که در ایران آنچنان مطرح نبوده و یا برای بازی در فیلم های ایرانی پیشنهاد مناسبی نداشتند به این شبکه داستان پر غصه ای است که باید مورد تحلیل و موشکافی عمیق قرار گیرد اما افشاگری بی‌سابقه مدیر تولید شبکه ماهواره ای «جم» تیر خلاص برای همه کسانی است که قبله آمال خود را در این شبکه ها جستجو می کنند!

مدیر تولید این شبکه در اظهار نظری که عمق استراتژی و برنامه ریزی دشمنان نظام  را برای نهاد خانواده و زنان ایران اسلامی نشان می دهد اینگونه می گوید:

«کسانی که با GEM‌ همکاری می کنند باید قید همسرشان را بزنند!»

خبرها حاکی از آن است که کارکنانی که با این شبکه همکاری می‌کنند، پس از مدتی باید در میهمانی‌های شبانه سعید کریمیان و خواهرش سعیده کریمیان شرکت کنند و زمانی که مدت ویزای این افراد در ترکیه به پایان می رسد،‌ برای تسهیل در امر اسکان و اقامت ترکیه به آنان پیشنهاد می‌شود که از اسلام دست بردارند ومسیحی شوند تا بتوانند راحت تر پناهنده شوند!

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۸ مرداد ۹۵ ، ۱۲:۵۸
سمیرا خطیب زاده

نویسنده: سمیرا خطیب زاده

راستی چرا باید کالای ایرانی بخریم؟ سوالی که این روزها بارها در اقدام و عمل به شعار اقتصاد مقاومتی شنیده می شود.

بسیاری از ما با اینکه به این حقیقت ایمان داریم که برای چرخش چرخ های اقتصادی کشور نیازمند حمایت همه جانبه از کالای ایرانی هستیم؛ اما در عمل انجام چنین کاری برایمان سخت و سنگین است.

نمی توانیم از کنار کالاهای لوکس خارجی که در ویترین مغازه ها به ما چشمک می زند بگذریم و با افتخار کالای ساخت کشور خود را بخریم و سرمان را هم بالا نگه داریم. براستی چرا؟!

مگر نمی دانیم که که خرید کالای ایرانی یعنی فعال تر شدن هر چه بیشتر کارخانه های کشورمان؟!

مگر نمی دانیم که خرید کالای خارجی یعنی بیکار شدن یک کارگر ایرانی و ورشکستگی بسیاری از تولیدات داخلی؟! بلایی که بر سر بسیاری ار کارخانه های تولید کفش و پارچه و پوشاکمان آمد و هر روز خبرش تیتر یکی از روزنامه ها و خبرگزاری های ما می شود!!

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۸ مرداد ۹۵ ، ۱۲:۵۴
سمیرا خطیب زاده

نویسنده: سمیرا خطیب زاده

بشیسش


انقلابی گری و اسلام انقلابی را به یقین می توان کلید واژه مقام معظم رهبری در سخنرانی اخیرشان در مراسم سالگرد امام راحل(ره) دانست.

تا بدانجا که رهبر معظم انقلاب این بار بخش اعظمی از بیانات خود را به تشریح این شاخص اصلی امام خمینی(ره) یعنی انقلابی گری و داشتن روحیه انقلابی پرداختند و فرمودند:« از این پس هم باید همین باشد. مردم ما، قشرهای مختلف ما، جوانهای ما، روحانیّون ما، پیشه‌وران ما، دانشگاهیان ما، محقّقین ما، مسئولان ما، دولتی‌های ما، مجلسی‌های ما باید انقلابی بمانند و انقلابی حرکت بکنند -که شاخصهایی را عرض خواهم کرد- و همه انقلابی باشند تا بتوانیم این راه را با موفّقیّت پیش ببریم و ادامه بدهیم.» (1)

البته بیان این کلیدواژه تازگی ندارد . تاکید یکساله و مکرر ایشان بر لزوم استمرار انقلاب اسلامی و روح اسلام انقلابی در کشور بیانگر نقطه قابل توجه و در خوری است که باید مورد مطالعه و موشکافی قرار گیرد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۸ مرداد ۹۵ ، ۱۲:۳۷
سمیرا خطیب زاده

نویسنده: سمیرا خطیب زاده

ثقغلغسثف

در جریان رژه کاروان المپیک کشورمان  اتفاقی به وقوع پیوست که در عین زیبایی بی نظیر بود، سکینه خدابنده لو از ورزشکاران کاروان المپیک که در این رژه با حجاب چادر حضور یافت. این حضور زیبا و باوقار اما با واکنش های متفاوتی در فضای مجازی اعم از تلگرام و اینستاگرام روبرو شد.

بعضی ها این حرکت غرور آفرینش را ستودند و بر چادر زهرایی اش احسنت و مرحبا گفتند اما بعضی ها.... نشان دادن و به تصویر کشیدن احساسات کاربران فضای مجازی در این خصوص خالی از لطف نیست.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۷ مرداد ۹۵ ، ۱۳:۲۰
سمیرا خطیب زاده

نویسنده: سمیرا خطیب زاده

صثق

در هیاهوی حملات تروریستی در فرانسه که با سرعت هر چه تمام تر در خبرگزاری ها و رسانه های جهانی انتشار می یابد. و بازتاب لحظه به لحظه آماز زخمیان و کشته شدگانش  به مهم ترین تیتر خبرها تبدیل شده در گوشه ای دیگر از  جهان واقعه ای به وقع می پیوندد که حتی سانسور و اختناق شدید خبری اجازه نمی دهد آمار دقیق کشته ها و زخمی هایش انعکاس یابد.

شیعیان مظلوم کشمیر با سرکوب شدید در خاک و خون می افتند اما سکوت رسانه ای همچنان پابرجاست. طبق آخرین آماری که از لابلای این سانسور انتشار پیدا کرده است، شمار شهدای ناآرامی‌های کشمیر به 45 تن رسیده و تعداد زخمی ها نیز از مرز 3 هزار نفر گذشته است.

اما این همه تفاوت و تبعیض در بازتاب رسانه ای چرا و چگونه به وقوع می پیوندد؟ چرا دولت هند اجازه انتشار هیچ گزارشی از صحنه های درگیری‌ را نمی‌دهد و ارسال خبرها به دلیل کنترل کامل شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی برای مردم نیز به سختی انجام می‌شود؟

چرا پلیس ده‌ها هزار نسخه روزنامه را در کشمیر جمع‌آوری و کارکنان چاپخانه‌ها را بازداشت کرده است؟!

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۷ مرداد ۹۵ ، ۱۳:۱۶
سمیرا خطیب زاده

نویسنده: سمیرا خطیب زاده

بببببب


چندسالی است که تلویزیون‌های ماهواره‌ای با رشدی قارچ گونه، دست به توسعه‌ای همه جانبه از جهت کمیّت و کیفیت زده و با افزایش جامعه مخاطبان خود، به یک عامل مؤثر در برخی معادلات فرهنگی و اجتماعی تبدیل شده‌اند. یکی از آثار و پیامدهای برنامه‌های ماهواره‌ای، دگرگون سازی ارزش‌ها در حیطه روابط زن و مرد و نفی اصول یا قیود ارتباطی میان زن و مرد در فرهنگ ایرانی اسلامی است. حیازدایی، عفت گریزی، بروز ناهنجاری‌های ارتباطی در محیط‌های اجتماعی، افزایش روابط نامشروع، خیانت، طلاق و البته طلاق‌های عاطفی تنها گوشه‌ای از نتایج عملکرد شبکه‌های ماهواره‌ای در این حوزه  است. شناخت دقیق این پیامدها امری ضروری برای پیشگیری و نیز رفع آسیب‌های وارده است که مستلزم بررسی و تحلیل بیشتر پیرامون برنامه‌های پخش شده از شبکه‌های ماهواره‌ای می‌باشد. شناخت مفاهیم ترویج شده، بررسی شیوه‌های اثرگذاری و تبیین پیامدهای فرهنگی سه گام مهمی است که باید در موضوع روابط زن و مرد در سه حوزه «خانواده»، «دوستان و بستگان» و «محیط کار و اجتماع» به آن پرداخت.

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۷ مرداد ۹۵ ، ۱۳:۰۹
سمیرا خطیب زاده